Terapia VAC

VAC (Vacuum Assisted Closure) to nowoczesny system terapeutyczny przeznaczony do pielęgnacji i leczenia ran. Terapia podciśnieniowa poprzez wielotorowe działanie ujemnego ciśnienia przy użyciu specjalistycznych urządzeń wspomaga gojenie się ran urazowych, podostrych oraz ostrych. W połączeniu z odpowiednimi opatrunkami wykonanymi ze specjalnej gąbki hydrofobowej oraz sterowanymi mikroprocesorem urządzeniami terapeutycznymi, pozwala na zoptymalizowanie jakości opieki nad Pacjentem. Technika ta stosowana jest m.in. w kardiochirurgii czy chirurgii ogólnej.

Skuteczne leczenie odleżyn za pomocą terapii VAC

Terapia metodą podciśnieniową polega m.in. na usuwaniu tkanek martwiczych, zmniejszeniu obrzęku chorego miejsca, hamowaniu rozwoju bakterii, poprawie krążenia krwi w okolicy rany, a także pobudzaniu wytwarzania ziarniny.

W pierwszej kolejności rana poddawana zostaje dokładnemu oczyszczeniu. Następnie na uszkodzone miejsce nakłada się gąbkę opatrunkową idealnie dopasowaną do głębokości i wielkości rany. Całość pokrywa się przylepną folią, pod którą tworzy się hermetyczna przestrzeń. Pod spodem za pomocą specjalnej pompy ssącej wytwarzane jest kontrolowane ciśnienie.

Wskazania do leczenia podciśnieniem

Leczenie ran terapią VAC zalecane jest Pacjentom z trudno gojącymi się, przewlekłymi ranami, które od dłuższego czasu nie zmniejszają swojej powierzchni, z odleżynami, oparzeniami, ranami pourazowymi, czy po przeszczepie skóry. Wskazaniem do leczenia terapią podciśnieniową jest również zespół stopy cukrzycowej, a także żylne i tętnicze owrzodzenie podudzia.

Przeciwwskazania do terapii VAC

Leczeniu terapią podciśnieniową nie powinni się poddawać Pacjenci z nieleczonym zapaleniem kości lub szpiku, suchą martwicą, obecnością komórek nowotworowych w ranie czy alergią na materiały wykorzystywane w metodzie VAC.

System podciśnieniowy, czyli terapię VAC stosujemy w naszym prywatnym domu opieki pod Szczecinem. Serdecznie zapraszamy mieszkańców woj. zachodniopomorskiego do kontaktu w celu zapoznania się ze szczegółami oferty.